Home Navigáció: Főoldal Mielőtt klímát vásárolna, jó tudni
Jó tudni mielőtt klímát vásárolna!

Klíma vásárlás előtt, jó ha tudja.A klíma berendezések különféle hűtőteljesítményűek, méretűek, más más szobaméretet tudnak optimálisan hűteni vagy fűteni. A megfelelő berendezés kiválasztása szakembert igényel! Azonban előnyős ha a vásárló is tisztában van néhány dologgal. A helyes berendezés kiválasztásakor néhány fontos alap dolgot tisztázni kell. Első és legfontosabb, hogy a fent említett berendezések az esetek többségében egy helyiség hűtésére alkalmasak. Persze komfort berendezéssel megoldható, több helyiség klímatizálási problémai. A megoldásra az ablak, a mobil és az osztott rendszerű berendezések közül csak az osztott rendszerű berendezés esetén van lehetőség, ilyen esetekben nagyrészt úgynevezett multi berendezéseket alkalmaznak, amennyiben ez lehetséges és a választott márka méret sorában található megfelelő berendezés, amennyiben nincs megfelelő berendezés akkor a két vagy több helyiséget csak különálló készülékek beépítésével lehet klímatizálni. Ha Ön tervezi lakása, vagy egyéb helyisége klímatizálását, akkor általában a szakemberek következő kérdéseire kell választ adnia:

• Helyiség méretei, tájolása
  • Ablak felület nagysága
  • Helyiség rendeltetése (pl.: hálószoba, üzlethelység,stb.)
  • Helyiségben tartózkodó emberek száma
  • Helyiségben lévő hőtermelő gépek, (például számítógépek, hűtőberendezések, stb.) teljesítménye
  • Világító testek száma, teljesítménye

Ezen adatokból a szakemberek meghatározzák azon klímaberendezéseket melyek megfelelőek az adott szoba, terület hűtésére, fűtésére esetleges párátlanítására. Azonban bizonyos esetekben nincs szükség az ilyen pontos meghatározásra. Ilyen eset lehet például egy átlagos nappali, hálószoba, konyha ugyanis ekkor legtöbbször tapasztalataik alapján választanak klímaberendezést a szakcégek. A hűtésre kiválasztott helyiség légköbméterének ismerete még nem elég ahhoz, hogy eldöntsük, milyen fajta és mekkora teljesítményű berendezés szükséges. Fontosabb szempont a szoba alapterülete, tájolása, az átmelegedő ablakfelületek nagysága, és az hogy általában hányan tartózkodnak a helyiségben, s milyen hőtermelő berendezések működnek ott. A rosszul megválasztott készülék nem biztosítja az elvárt hőfokot, ami a berendezés folyamatos túlterhelését fogja kiváltani, ezáltal csökken az élettartama, viszont nő a villanyszámla.

Klimaválasztást segítő táblázat:

Klimatizálandó helyiség térfogata (m3)

60 m3
75 m3 90 m3 105 m3
Ablak fekvése Szükséges hűtőteljesítmény (kw)
Észak 1.8 kW
2.1 kW 2.2 kW 2.4 kW
Észak-kelet 2.3 kW 2.3 kW 2.5 kW 2.6 kW
Kelet 2.5 kW 2.8 kW 2.8 kW 3.1 kW
Dél-Kelet 2.5 kW 2.8 kW 2.8 kW 3.1 kW
Dél 2.5 kW 2.8 kW 2.8 kW 3.1 kW
Dél-Nyugat 2.5 kW 2.8 kW 2.8 kW 3.1 kW
Nyugat 2.3 kW 2.6 kW 2.7 kW 3.0 kW
Észak-Nyugat 2.3 kW 2.6 kW 2.7 kW 3.8 kW

A táblázatban szereplő adatok tájékoztató jellegűek.